EURES - międzynarodowa sieć pośrednictwa pracy
EURES - międzynarodowa sieć pośrednictwa pracy
Europejskie Służby Zatrudnienia
EURES jest siecią współpracy zarówno publicznych służb zatrudnienia krajów należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii (na obszarze EOG znajduje się ponad 5000 publicznych służb zatrudnienia), jak również i innych regionalnych oraz krajowych organizacji aktywnych w obszarze zatrudnienia, takich jak związki zawodowe, organizacje pracodawców, władze lokalne i regionalne, uniwersytety i instytucje szkolnictwa wyższego, organizacje zajmujące się szkoleniem zawodowym. Międzynarodowy charakter sieci świadczy o równym traktowaniu wszystkich zainteresowanych, bez względu na kraj ich pochodzenia.
Europejski Portal Mobilności Zatrudnienia
EURES jest ułatwieniem - mieszkańcom EOG podejmowania pracy poza obszarem zamieszkania oraz wspieranie mobilności pracowników, a także pomoc pracodawcom w rekrutacji personelu pochodzącego z innych krajów EOG. EURES umożliwia osobom pragnącym podjąć zatrudnienie i pracodawcom dostęp do informacji oraz doradztwa ułatwiającego przepływ siły roboczej. Zapewnia przejrzystość rynku pracy na terenie EOG. Kooperanci sieci EURES wymieniają miedzy sobą wszelkie informacje na temat wolnych miejsc pracy, profilu regionalnych rynków pracy oraz warunków życia i pracy.
Wyjątkową rolę; sieć EURES pełni w regionach przygranicznych, w których doradcy udzielają informacji na temat zawiłych aktów i czynności prawnych obowiązujących w kraju, w którym zainteresowany podjął lub planuje podjąć zatrudnienie, a jest to państwo sąsiadujące z krajem zamieszkania pracownika. Obecnie istnieje ponad 20 transgranicznych partnerstw w EU.
Funkcjonowanie zasady wolnego przepływu dóbr, osób, usług i kapitału wewnątrz Unii Europejskiej jest fundamentem utworzenia wspólnego rynku. Powyższe zasady są czterema podstawowymi wolnościami zatwierdzonymi przez Traktat Rzymski. Jednym z zasadniczych założeń, które legły u podstaw utworzenia rynku europejskiego, było zapewnienie integracji narodów europejskich. Swoboda przepływu wszystkich czynników produkcji (w tym pracowników) jest warunkiem ich optymalizacji alokacji w ramach jednolitego rynku. Swoboda przepływu osób jest także podstawowym warunkiem pełnego funkcjonowania jednolitego rynku. Aby zasada swobodnego przepływu osób mogła być w pełni realizowana, powołano EURES (European Employment Serviced - Europejskie Służby Zatrudnienia). EURES w sieci - działa w oparciu o sieć informatyczną i sieć ludzką. Centrum jest Zintegrowaną Informacyjną Stroną Internatową o Mobilności Zatrudnienia: http://www.europa.eu.int/eures (zarządzana przez Komisje; Europejską), będącą najważniejszym portalem UE odnoszącym się; do mobilności na rynku pracy, oferującą dostęp do ofert pracy w krajach współtworzących sieć EURES. W ramach Europejskiego Portalu Mobilności Zawodowej wyodrębniono 4 sekcje: 1. Znaleźć pracę, 2. CV on-line, 3. Życie i praca, 4. Nauka. EURES odgrywa niezmiernie ważną rolę w identyfikowaniu nadwyżek oraz deficytów „ siły pracy rąk ludzkich” w rozmaitych sektorach gospodarki. Sieć ta pomaga także podnieść kwalifikacje zawodowe, zwłaszcza u osób młodych, poprzez zdobycie profesjonalnego doświadczenia za granicą oraz wnosi wkład w tworzenie wspólnego europejskiego rynku pracy. Przy pomocy EURES powstaje w pewnych regionach przygranicznych zintegrowany regionalny rynek pracy. Sieć nieustannie się rozwija i rozbudowuje po to, by poprawić warunki swobodnego przepływu pracowników wewnątrz Europejskiej Organizacji Gospodarczej oraz Szwajcarii. Dlatego EURES można postrzegać jako międzynarodową sieć pośrednictwa pracy. Odpowiedź powinna przekonać każdego sceptycznie nastawionego do tego typ przedsięwzięć. Baza EURES zawiera 70 000 ofert pracy na różnego rodzaju stanowiskach w 28 krajach europejskich. Każda oferta zaopatrzona jest w informację na temat sposobu odpowiedzi ( osobą kontaktową jest zazwyczaj doradca EURES, rzadkością jest podanie bezpośredniego kontaktu do pracodawcy) oraz na temat rodzaju umowy, wymaganego doświadczenia i poziomu wykształcenia. Niestety większość informacji składająca się na ofertę tłumaczona jest zaledwie na trzy języki, tj. na angielski, francuski i niemiecki. Warto wiedzieć, że tytuł i treść ogłoszenia nie zawsze są przetłumaczone. Kolejnym argumentem przemawiającym za tym, że warto odwiedzać stronę EURES regularnie jest to, iż baza ofert pracy jest aktualizowana codziennie, natomiast oferty oznaczone niebieską flagą wskazują, iż pracodawca jest wyjątkowo zainteresowany rekrutacją pracowników pochodzących z innych krajów obszaru EOG niż jego kraj pochodzenia
EURES w Polsce - Z dniem 1 maja 2004r. Polska została włączona w sieć EURES. W celu wdrożenia systemu EURES w Polsce przygotowano odpowiednie przepisy prawne pozwalające na działanie EURES w Polsce, tzn. przygotowano ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie szczegółowych zadań organów zatrudnienia w sieci europejskich publicznych służb zatrudnienia – EURES. W ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy określono zadania publicznych służb zatrudnienia związane z uczestnictwem w sieci EURES, zdefiniowano pojecie usługi EURES, zawarto delegację do rozporządzenia, o którym mowa wyżej, określono źródła finansowania EURES w Polsce, zdefiniowano krajową kadrę EURES. Na mocy ustawy EURES zyskał miano rangę jednej z podstawowych usług dostępnych na rynku pracy, na którą składają się następujące czynności:
1. Udzielanie osobom zainteresowanym podjęcie pracy, pomocy w zdobyciu zatrudnienia,
2. Pomoc pracodawcom w pozyskiwaniu odpowiednich pracowników,
3. Inspirowanie i organizowanie kontaktów bezrobotnych i poszukujących pracę z pracodawcami,
4. Informowanie o warunkach panujących na rynkach pracy, z uwzględnieniem występujących tam zawodów deficytowych i nadwyżkowych,
5. Przeciwdziałaniu i zwalczaniu pojawiających się przeszkód w mobilności w dziedzinie zatrudnienia oraz związków zawodowych i organizacji pracodawców o usługach EURES,
6. Inicjowanie projektów o wymiarze międzynarodowym i zarządzanie nimi.
Znaleźć pracę - Dlaczego warto korzystać z bazy ofert EURES ?
CV on-line - Twórcy Portalu EURES przewidzieli również możliwość nieodpłatnego zamieszczenia życiorysu przez kandydatów na pracowników. Jest to dogodna forma zaprezentowania swoich umiejętności, kwalifikacji, doświadczenia. Po zarejestrowaniu się należy postępować krok po kroku i zgodnie ze wskazówkami wypełnić wszystkie pola, tworząc w ten sposób CV o europejskim formacie. CV można uaktualniać w dowolnym momencie. Należy pamiętać, że – aby CV było dostępne dla pracodawców – portal powinien być odwiedzany co najmniej raz na 12 tygodni.